Czy pozytywne emocje nie są sztuczne?
To była moja pierwsza myśl, kiedy przygotowywałam się do rozmowy z Agnieszką Polakowską w ramach Podcastu Odetchnij. Zaraz potem to automatyczne skojarzenie uśmiechu z poczuciem sztuczności wprawiło mnie w spore zdumienie. Bo przecież nasze emocje, emocje, które wyrażamy powinnym pokazywać prawdę o nas. Świadoma decyzja o tym, aby poszukiwać pozytywnych emocji, czy po prostu przyjemnych emocji, może kojarzyć się z pewnym zakłamaniem. Ale dlaczego? Dlaczego nieprzyjemne emocje, jak złość, smutek, wstyd wydają się takie prawdziwe. A radość, duma, satysfakcja tak już mniej?
W pewnym momencie Agnieszka mówi:
Uczymy się gasić pożary związane ze stresem czy złym samopoczuciem, niż na co dzień korzystać w pełni czy mocniej z takiego dobra, które nam się przydarza.
Uczymy się radzić sobie z trudnymi emocjami. A co a tym przyjemnymi?
To jest tak niezwykle ważne, a tak często o tym zapominamy. Szukamy metod redukowania stresu, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, bycia bardziej efektywnym, bardziej skoncentrowanym, bardziej skutecznym, bardziej… A tak często brak nam sił, przestrzeni, aby doceniać i zbierać te piękne drobne momenty. To te momenty, które na co dzień pomagają nam się lepiej zregenerować. To te momenty, które systematycznie małymi krokami powodują, że czujemy satysfakcję, radość, sens życia. Zapominamy celebrować dobrych chwil.
Dalej Agnieszka wyjaśnia:
Istotniejsze jest to, co my potem z tym robimy, czyli jaką mamy świadomość tych emocji i czy potrafimy z negatywną emocją zrobić coś takiego, żeby ona traciła na sile intensywności, a pozytywną emocję doceniać i ten efekt pozytywnej emocji po prostu tak sobie docenić, zobaczyć i wzmocnić.
Zauważyć, docenić, wzmocnić. To, co dobre i pozytywne w naszym życiu
Podczas naszej rozmowy Agnieszka opisuje jedną z moich ulubionych metod relaksacyjnych: trening autogenny. Poprzez napinanie i rozluźnianie mięśni, pomagamy sobie osiągnąć głęboki relaks i spokój. Po ciężkim dniu możesz w kilka chwil odciąć się od natłoku myśli i poczuć, jak napięcie opuszcza Twoje ciało. Trening autogenny to nie tylko sposób na relaks, ale również klucz do lepszego snu i ogólnej poprawy samopoczucia. Uwielbiam i polecam.
Agnieszka postanowiła specjalnie dla społeczności Odetchnij nagrać relaksację, którą możesz otrzymać tutaj:
A tutaj możesz wysłuchać całej rozmowy na Spotify lub YouTube. Myślę, że jest ciekawa i inspirująca:
Zapisz się na warsztat z Agnieszką Polakowską: